اینترنت چیست؟

اینترنت از لحاظ فیزیکی تعدادی کامپیوتر محلی است که به وسیله خطوط نوری ماکرو ویو و ماهواره ای و سیمی به هم متصل شده اند و به یک زبان  و یا قرارداد به نام  TCP/IPموسوم است.

اینترنت یک جامعه بین المللی است که از اتصال کامپیوترها در اندازه، شکل و فرم های مختلف به وجود آمده است. اینترنت گسترده ترین تلاش دسته جمعی است که بدون همکاری و مشارکت داوطلبانه هزاران  نفر در سرتاسر جهان قادر به ادامه حیاتش نیست. محور اصلی در اینترنت ارتباطات است و انتقال نظرات، تجربیات و هر چیز دیگر وسیله ای است به سوی این هدف.

 

TCP/IP چیست؟

 

يکي از مهمترين پروتکل هاي استفاده شده در شبکه هاي کامپيوتري است. اينترنت بعنوان بزرگترين شبکه موجود ، از پروتکل فوق بمنظور ارتباط دستگاه هاي متفاوت استفاده مي نمايد. پروتکل ، مجموعه قوانين لازم بمنظور قانونمند نمودن نحوه ارتباطات در شبکه هاي کامپيوتري است .

امروزه اکثر شبکه هاي کامپيوتري بزرگ و اغلب سيستم هاي عامل موجود از پروتکل TCP/IP ، استفاده و حمايت مي نمايند. TCP/IP ، امکانات لازم بمنظور ارتباط سيستم هاي غيرمشابه را فراهم مي آورد. از ويژگي هاي مهم پروتکل فوق ، مي توان به مواردي همچون : قابليت اجراء بر روي محيط هاي متفاوت ، ضريب اطمينان بالا ،قابليت گسترش و توسعه آن ، اشاره کرد . از پروتکل فوق، بمنظور دستيابي به اينترنت و استفاده از سرويس هاي متنوع آن نظير وب و يا پست الکترونيکي استفاده مي گردد. تنوع پروتکل هاي يک ارتباط ، شامل فعاليت هاي متعددي نظير : تبديل نام کامپيوتر به آدرس IP معادل ، مشخص نمودن موقعيت کامپيوتر مقصد ، بسته بندي اطلاعات ، آدرس دهي و روتينگ داده ها بمنظور ارسال موفقيت آميز به مقصد مورد نظر ، بوده که توسط مجموعه پروتکل هاي موجود در پشته TCP/IP انجام مي گيرد.

 

قابلیتهای اساسی اینترنت

به طور کلی اینترنت چهار توانایی اصلی به کاربران خود می دهد:

  • ارتباط با دیگران
  • انتقال پرونده
  • گشت و گذار و جستجو
  • شرکت در گروه های تخصصی

 

نشانی کامپیوترها در اینترنت (IP Address)

در اینترنت هر کامپیوتر دارای یک مشخصه خاص می باشد یعنی نشانی  IP است که از چهار بایت تشکیل می شود. این چهار بایت به صورت دهدهی به وسیله نقطه از هم جدا می شوند. اداره کننده یک شبکه محلی از ” مراکز اطلاعات شبکه ”  دسته ای از نشانی های مربوط به هم را دریافت می کند و آنها را در بین کامپیوترهای متصل شده به شبکه تقسیم می کند.

 

معماری زیر بنایی خدمات اینترنت

تقریبا کلیه خدمات اینترنت به غیر از پست الکترونیکی به صورت در خواست و پاسخ انجام می پذیرد. به عبارت دیگر می توان گفت معماری اصلی خدمات اینترنت در قالب قاضا و ایجاب می باشد. در این رابطه به کامپیوتر و یا نرم افزاری که اطلاعات نخواسته شده از آن را در اختیار قرار می دهد سرور نامیده می شود همچنین نرم افزار یا کامپیوتری که جهت ارسال در خواست به کار می رود نرم افزار فراخوانی یا بازیابی نام دارد.

 

 

وضعیت کشورها به شبکه های کامپیوتری بین المللی

تعداد کل کشورهایی که دارای اتصال بین المللی هستند 195 عدد و تعداد آنهایی که فاقد اتصال بین المللی هستند 42 عدد است. به طور مختصر در سه ستون اول، هر حرف بیان کننده اتصال به یک شبکه بین المللی خاص و گستردگی یا محدودیت ارتباطی است به طور مثال در مورد جمهوری اسلامی ایران اختصارات”I_IR”  که در مقابل نام آن آورده شده است.   I   به معنی اتصال به شبکه اینترنت است و دو ستون دیگر نشانگر آن است که ایران فاقد شبکه های UUCP  و  EIDONET می باشد و IR  نیز بیانگر کد کشور در آدرسهای اینترنتی است.